Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biblioteka@bibliotekaniegowa.pl

34 31 510 72

Odkryj nową rzeczywistość

Odkryj nową rzeczywistość

Biblioteka Publiczna Gminy Niegowa

Blog

8 luty – Dzień Bezpiecznego Internetu!

8 luty – Dzień Bezpiecznego Internetu!

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. W Polsce od 2005 r. organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Internet jest dzisiaj platformą wymiany informacji, miejscem rozrywki, nauki i pracy. Za pośrednictwem sieci dokonuje się transakcji finansowych, kupuje w wirtualnych sklepach i obsługuje konta bankowe. Niestety, w sieci można także paść ofiarą przestępców. Poniżej kilka porad jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Zabezpieczenie komputera

 

Surfując po Internecie bądź czujny. Na niektórych stronach, często znajdują się złośliwe programy, które po zainstalowaniu na komputerze mogą sparaliżować jego pracę bądź wyciągnąć z dysku poufne dane.

  1. Zabezpieczaj komputer programem antywirusowym, antyszpiegowskim i Firewallem. Można takie oprogramowanie legalnie ściągnąć z sieci i zainstalować. Uchroni to komputer przed wirusami i programami hakerskimi. Firewall zablokuje natomiast próby włamania się z sieci do komputera.
  2. Korzystaj tylko z legalnego systemu operacyjnego. Pirackie oprogramowania mogą zawierać programy szpiegujące, które bez naszej wiedzy zainstalują się w komputerze i podglądając nasze działania będą  przekazywały informacje niepożądanym osobom. W ten sposób można utracić kody dostępu do kont internetowych, poczty i autoryzowanych stron.
  3. System operacyjny, oprogramowanie antywirusowe i antyszpiegowskie trzeba systematycznie aktualizować. Luki w oprogramowaniu mogą posłużyć do włamania się do komputera.
  4. Dokładnie przyglądaj się stronom banków, z których korzystasz za pośrednictwem Internetu. Sam wpisuj adres strony banku nie korzystając z linków rozsyłanych przez kogokolwiek. Mogą one kierować do “fałszywej strony banku”, której autorami są oszuści.
  5. Nikomu nie podawaj  numerów kart płatniczych oraz kodów PIN. Próby ich wyłudzenia należy bezzwłocznie zgłosić w banku. Warto także zainstalować tzw. oprogramowanie antyphishingowe, które wychwytuje takie fałszywe strony.
  6. Nie otwieraj maili od nieznanych adresatów, a tym bardziej nie używaj linków rozsyłanych w niechcianej poczcie oraz przez komunikatory. Mogą prowadzić do niebezpiecznych stron lub programów.

Zakupy w sieci

Podczas zakupów w sieci pamiętaj, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdzić jego rzetelność. Warto sprawdzić czy sklep podaje adres i numer telefonu, żeby można było odnaleźć sprzedającego. Gdy kupujesz na aukcji internetowej, przeczytaj komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinna wzbudzić szczególną czujność.

  1. Używaj do zakupów tylko komputera domowego i zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą.
  2. Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki “https”. Najbezpieczniej zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
  3. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, a na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

Twoje dziecko a Internet

Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji znalezionych w sieci. Łatwowierność dzieci może zostać wykorzystana przez przestępców bazujących na kontaktach internetowych. Warto zatem przyjrzeć się jak dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać, poznać znajomych, z którymi koresponduje za pośrednictwem Internetu i ustalić zasady korzystania z sieci oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji. 

  1. Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nowymi znajomościami w Internecie.
  2. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w sieci, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią. Dzieci muszą mieć świadomość, że mogą spotykać się z nieznajomymi poznanymi za pośrednictwem internetu, wyłącznie po uzyskanej zgodzie rodziców i zawsze w towarzystwie dorosłych lub przyjaciół.
  3. Naucz swoje dziecko, że podając w sieci dane osobowe zawsze powinno zapytać o zgodę swoich rodziców. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie może przynieść podanie tych informacji przypadkowym osobom. Dzieci na ogół bezrefleksyjnie podają w sieci informacje, które pozwalają na późniejsze ich odszukanie w świecie realnym.

08

LUT

2022

152

razy

czytano

204/339

bibliotekaniegowa.pl

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Rys historyczny

W 1946 ro­ku Ra­da Mi­nistrów wy­da­ła de­kret o organizowaniu sie­ci bibliotek publicznych. W następstwie tego dekretu Gminna Rada Narodowa powołała w 1949 roku Bibliotekę Publiczną w Niegowie.

Stanowisko kierownika Biblioteki objął Jan Sztuka, placówka znalazła swą siedzibę w Szkole Podstawowej w Niegowie. Stan księgozbioru po 1949 roku wynosił 940 woluminów.

Logo serwisu.

Biblioteka Publiczna
Gminy Niegowa

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia