Biblioteka Publiczna w Niegowie

Spotkania z Panią Małgorzatą Swędrowską - relacja!

19 kwietnia 2023r. - niezapomniany dzień dla Nas wszystkich, pełen wrażeń i emocji!

Bibliotekę w Niegowie odwiedziła wyjątkowa osoba Pani Małgorzata Swędrowska, autorka książek dla dzieci i dorosłych, twórczyni czytania wrażeniowego, popularyzatorka dobrej literatury dziecięcej, pedagożka, trenerka i edukatorka nauczycieli i bibliotekarzy.

W tym dniu odbyły się cztery spotkania autorskie z dziećmi uczęszczającymi do przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Gminy Niegowa.

W godzinach popołudniowych odbyły się także warsztaty dla rodzin na temat: "Czytanie wrażeniowe. Jak rozkochać dzieci w książkach?"

Pani Małgorzata zapoznała Nas ze swoją twórczością. Prezentowała bardzo ciekawe i różnorodne książeczki dla dzieci. Czytając angażowała uczestników spotkania w taki sposób, by pozostawić w nich wiele wrażeń.

"Czytanie wrażeniowe to smakowanie literatury wszystkimi zmysłami"

Śmiało możemy powiedzieć, że doświadczyliśmy tego na własnej skórze.

Przytoczę piękną wypowiedź Pani Małgorzaty, która w pełni oddaje ideę czytania wrażeniowego:

"Korzyści z czytania wrażeniowego są wielowymiarowe. Po pierwsze buduje się relacja między dzieckiem (dziećmi) a dorosłym. Dziecko staje się współuczestnikiem czytania.  Jest nie tylko biernym słuchaczem, ale dzięki swoim aktywnościom – tupaniu, klaskaniu, dopowiadaniu słów, wyrażaniu emocji – uczestniczy w budowaniu klimatu opowieści. A ponieważ ma zadanie, czuje się potrzebne, ważne i zaczyna współpracować, czyli potrafi dłużej koncentrować się na czytaniu. Spotkanie z książką może być nie tylko czasem rozwijania wyobraźni, bogacenia słownictwa, uczenia się życia poprzez stawianie pytań i szukanie odpowiedzi, ale i swoistą przeciwwagą dla wielości, wieloznaczności, chaosu. Spotkanie z książką może więc stać się chwilą relaksu, wytchnienia, spowolnienia życia i zaproszeniem do wzbudzania refleksji, wyciągania wniosków, analizowania sytuacji. Dzięki temu człowiek nabiera wprawy w definiowaniu siebie i buduje piękną osobowość".

Dziękujemy za wspaniale spędzony dzień!

Spotkania z Panią Małgorzatą Swędrowską zostały zrealizowane w ramach przedsięwzięcia grantowego "Biblioteka Niegowa bardziej dostępna!"

Program Kultura bez barier

Zdjęcie: Warsztaty dla rodzin w bibliotece na temat czytania wrażeniowego. Dzieci wraz z rodzicami siedzą na niebieskim dywanie i słuchają wypowiedzi zaproszonej pisarki.