29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania!

Z inicjatywy Polskiej Izby Książki został on ustanowiony w 2001 roku, w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej (ur. 29 września 1882, zm. 2 listopada 1971), autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W tym dniu odwiedziliśmy Przedszkole Publiczne w Niegowie oraz Przedszkole w Sokolnikach.

Grupa dzieci przedszkolnych siedzi na dywanie wraz z opiekunami. Naprzeciwko nich kobieta czyta bajkę pt. Czerwony kapturek za pomoca teatrzyka kamishibai.     Grupa dzieci przedszkolnych siedzi na dywanie. Naprzeciwko nich kobieta, bibliotekarka z Filii w Sokolnikach, czyta bajkę za pomocą teatrzyka kamishibai. Tytuł bajki "kot w butach".           czyta bajkę pt. Czerwony kapturek za pomoca teatrzyka kamishibai.

30 września czytaliśmy dzieciom uczęszczającym do tutejszego Żłobka.

Dzieci z Gminnego Żłobka w Niegowie siedzą na dywanie. Dzieci słuchają kobiety, która czyta im bajki. Dzieci oglądają książeczki.

PAMIĘTAJMY!

• Głośne czytanie rozwija język i słownictwo,
  • uczy myślenia,
  • daje wiarę w siebie,
  • ułatwia samodzielne czytanie i pisanie,
  • doskonali umiejętność mówienia,
  • rozwija wyobraźnię i pamięć,
  • wzmacnia więź między dorosłym i dzieckiem,
  • wycisza, uspakaja,
  • rozwija inteligencję emocjonalną i moralną,
  • stymuluje rozwój umysłu, rozwój więzi psychicznej.

Zalety głośnego czytania dzieciom są ogromne i osiągają istotne cele wychowawcze i edukacyjne.

Wspólne lektury to wspólne emocje, bliskość fizyczna i emocjonalna, to cementowanie rodziny.

Nawyk czytania i miłość do książek to kapitał, który procentuje w dorosłym życiu dziecka.