Biblioteka Publiczna w Niegowie

Relacja ze spotkania autorskiego z Panem Zbigniewem Kołba

W dniu 17 maja 2022 roku odbyły się dwa spotkania autorskie dla uczniów Szkoły Podstawowej w Niegowie z klas I-VI.  Naszym gościem był Pan Zbigniew Kołba – pisarz, fizjoterapeuta, autor książek “Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”, “Krioterapia. To warto wiedzieć”.

Tematem spotkania dla uczniów z klas I-III było Znaczenie czytania w poznawaniu otoczenia, na podstawie książki “Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”. Dla uczniów z klas IV-VI omówiony został temat Profilaktyki uzależnień.

“Znajdź mnie i kiedyś odwiedź” to książka opowiadająca o przygodach chłopca Piotrusia podczas jego wakacyjnego pobytu u dziadka. Zawiera dużo zdjęć i rysunków mówiących o przeżyciach bohatera. Książka ma też charakter  edukacyjny – wskazuje jak poprzez zabawę dziecko może nauczyć się kontaktu z mapą. Książka zawiera mapy z terenów gminnych z ciekawymi nazwami miejscowości np.: Jeże, Kokoszka, Rogi, Mrówki, Pieczarki, Misie z krótkim ich opisem. Autor umieścił na początku książki bardzo mądre motto: “Uczymy się dla siebie, a najbliższym sprawiamy radość tym, co umiemy”, które było odczytane przez chętne dzieci.

Nawiązując do motta  autor  zachęcał  uczestników do czytania książek, zgłębiania zawartej w niej wiedzy, dawał wskazówki jak się uczyć, żeby się nauczyć. Zwrócił uwagę jak ważną rolę dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu pełni odpowiednia  ilość snu, zdrowe odżywianie oraz ruch na świeżym powietrzu. Przekonywał swoich słuchaczy do tego, że czytanie książek jest doskonałym zamiennikiem dla wieczornego przesiadywania przed ekranem komputera czy smartfona. Działa relaksująco, wzbogaca słownictwo oraz wiedzę a także rozwija wyobraźnię i pozwala oderwać się od szarej codzienności. W trakcie spotkania Pan Zbigniew wielokrotnie promował zdrowy styl życia, poszerzał wiedzę dzieci na temat uzależnień. Podkreślał, że książka jest m.in. pokarmem dla umysłu, że kto czyta żyje podwójnie.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniach, trafnie odpowiadały na wszystkie zadawane  pytania.

Książki „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”, a także “Krioterapia. To warto wiedzieć” Pana Zbigniewa Kołba  dostępne są w naszej bibliotece. Zapraszamy do wypożyczania.

Składamy serdeczne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu spotkań autorskich:

Wójtowi Gminy Niegowa Panu Mariuszowi Rembak

Pełnomocnikowi Wójta ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii Pani Małgorzacie Gocył

Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Niegowie Panu Leszkowi Kaweckiemu.