Wakacje z książką!

Wakacje to idealny czas na czytanie, a książkę zawsze możemy zabrać ze sobą – bez względu na to, gdzie nasz wypoczynek zamierzamy spędzić.

8 powodów, dla których warto czytać książki (nie tylko w wakacje)

1. Czytanie wzbogaca słownictwo, co znacznie pomaga w opisywaniu swoich uczuć i myśli.
  2. Czytanie książek to doskonała stymulacja dla mózgu. Podczas czytania lektury neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, co przekłada się na lepszą pamięć.
  3. Czytanie działa uspokajająco. Jeżeli wybierzesz książkę, która naprawdę Cię interesuje, stres dnia codziennego odejdzie w zapomnienie.
  4. Książki inspirują. Do działania, tworzenia czy zmiany.
  5. Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi.
  6. Książki otwierają na nowe doświadczenia i poszerzają horyzonty.
  7. Osoby czytające książki mają większą swobodę i łatwość wypowiedzi, co przekłada się na większe szanse na osiągnięcie sukcesu, a także podnosi samoocenę.
  8. Czytanie książek buduje naszą świadomość. Dzięki nim wiele dowiadujemy się nie tylko o otaczającej nas rzeczywistości, ale także o nas samych.

A jak zachęcić do czytania dzieci? To problem wielu rodziców, ale jeśli będzie nas motywowała zasada, że miłość do książek jest prezentem na całe życie, warto spróbować!

W czasie roku szkolnego dzieci nierzadko męczyły się z obowiązkowymi lekturami, które już z samej definicji „obowiązkowe” budzą delikatną niechęć. A przecież wakacje to czas odpoczynku i robienia rzeczy, których na co dzień nie robimy.  Może warto więc podsunąć latoroślom zupełnie inne tytuły, niż te, z którymi spotykają się w szkole? Dzisiejszy rynek wydawniczy obfituje w rozmaite książki dla dzieci i młodzieży i naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. ( Zapraszamy do biblioteki! :))

Warto też zwrócić uwagę na coś jeszcze: to przecież my jesteśmy dla naszych dzieci wzorem do naśladowania. Czytający rodzice = czytające dzieci. A wspólne czytanie to doskonała recepta na umacnianie rodzinnych więzi. I jeśli książka do tej pory nie gościła w repertuarze sposobów na spędzanie wolnego czasu, to jest spora szansa, że wakacyjne próby zakończą się wielkim sukcesem!

Pamiętajcie, że czytać można wszędzie: w podróży, nad wodą, w kawiarni, w górach. Mocno wierzymy w to, że gdy odkryjecie, jaką  przyjemnością jest obcowanie z książką, będziecie z chęcią wracać do czytania także w długie jesienno-zimowe wieczory.

I ostatni argument: czytanie jest tanie! Oczywiście, książki tanie nie są, ale dzięki bibliotece – każdy może wypożyczyć książkę, zupełnie za darmo! ????

Życzymy zaczytanych wakacji!

CZE