Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biblioteka@bibliotekaniegowa.pl

34 31 510 72

Biblioteka Publiczna w Niegowie

Biblioteka Publiczna w Niegowie

Biblioteka Publiczna Gminy Niegowa

Blog

23 czerwca – Dzień Ojca!

23 czerwca – Dzień Ojca!

Dzień Ojca to wyjątkowe święto, które obchodzone jest nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach na świecie. Mimo że w różnych częściach świata ten dzień ma inne miejsce w kalendarzu, to wszędzie celebruje się go bardzo podobnie. Dzieci, zarówno młodsze, jak i nawet te dorosłe, składają życzenia swoim ojcom i dziękują za trud wychowania.

Dzień Ojca w Polsce obchodzimy corocznie 23 czerwca.  W naszym kraju ten dzień celebrowany jest od 1965 r.

Obchody Dnia Ojca zostały zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych po sukcesie Dnia Matki. Wówczas pojawiły się głosy, by ustanowić święta także dla pozostałych członków rodziny.

Pierwszy raz Dzień Ojca celebrowano w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton 19 czerwca 1910 r. Wszystko za sprawą córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora Dodd 3 lata po ustanowieniu święta Dnia Matki w 1907 r., wpadła na pomysł, by wprowadzić również Dzień Ojca w celu uczczenia trudu wychowania i opieki nad całą rodziną. Sonora chciała w ten sposób szczególnie okazać szacunek swojemu tacie, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa.

Początkowo wydarzenie miało charakter lokalny, starania o wprowadzenie święta na skalę krajową nie przyniosły skutku przez klika kolejnych dekad. Dopiero w 1972 r. prezydent Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca, który jest celebrowany do dziś.

Kartki / Laurki na Dzień Taty DIY | DIY Father's Day Cards

23

CZE

2021

119

razy

czytano

196/284

bibliotekaniegowa.pl

Najnowsze aktualności

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Rys historyczny

W 1946 ro­ku Ra­da Mi­nistrów wy­da­ła de­kret o organizowaniu sie­ci bibliotek publicznych. W następstwie tego dekretu Gminna Rada Narodowa powołała w 1949 roku Bibliotekę Publiczną w Niegowie.

Stanowisko kierownika Biblioteki objął Jan Sztuka, placówka znalazła swą siedzibę w Szkole Podstawowej w Niegowie. Stan księgozbioru po 1949 roku wynosił 940 woluminów.

Logo serwisu.

Biblioteka Publiczna
Gminy Niegowa

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia