Walentynki tuż… tuż…..

Walentynki – dzień celebrowania miłości

Walentynki to popularne święto, podczas którego okazujemy sobie jeszcze więcej miłości niż na co dzień.
Miłość przejawia się w prostych czynach i gestach, powstało na jej temat wiele wierszy, oparto na niej mnóstwo książek, piosenek czy filmów. O wielkiej miłości marzy wiele ludzi, dlatego walentynki cieszą się takim zainteresowaniem. Walentynki, czyli święto zakochanych, jest jednym z najpopularniejszych wydarzeń w roku. Zakochani wyczekują tego dnia, spędzają wspólnie czas, celebrują swoją miłość. Pierwsze wzmianki o walentynkach pojawiły się już w epoce renesansu. Zwyczaj okazywania sobie miłości powstał najprawdopodobniej na zachodzie oraz południu Europy. Uważa się, że to Rzymianie jako pierwsi obchodzili święto zakochanych. Walentynki przypadają 14 lutego, a nazwa wzięła się od świętego Walentego, który był uważany za obrońcę przed ciężkimi chorobami. Jednak szerzej św. Walenty jest znany jako patron zakochanych.

Walentynki – ciekawostki
Uważa się, że za rozpowszechnienie obchodzenia święta zakochanych odpowiedzialni są Brytyjczycy. Do Polski walentynki dotarły późno, bo dopiero w latach 90. ubiegłego wieku. Jakie jeszcze ciekawe historie są powiązane z walentynkami?

• William Szekspir wspomniał o święcie zakochanych w „Hamlecie”,
  • Zwyczaj wysyłania sobie miłosnych kartek powstał w Wielkiej Brytanii,
  • Walentynki w Czechach obchodzi się dwa razy w roku (14 lutego oraz 1 maja). Zakochani masowo zawieszają kłódki na moście Karola – wierzą, że dzięki temu ich miłość będzie wieczna,
  • W Japonii to kobiety obdarowują mężczyzn prezentami,
  • Tylko w Stanach Zjednoczonych w walentynki sprzedaje się około 200 milionów róż.
  • Zachęcamy do odwiedzenia Naszej Biblioteki ! Książki o tematyce miłosnej czekają na czytelników ????

LUT